The Star Championships
List of Events.

Juvenile Ballroom Championship, Juvenile Latin American Championship (NO ancillary groups age or grade, just one Open event each style)
Junior Ballroom Championship, Junior Latin American Championship (NO ancillary groups age or grade, just one Open event each style)
Youth Ballroom Championship, Youth Latin American Championship (NO ancillary groups age or grade, just one Open event each style)
Amateur Ballroom for the BDF Challenge Trophy, Amateur Latin American for the BDF Challenge Trophy (NO ancillary groups age or grade, just one Open event each style)
Senior 1 Ballroom Championship, Senior 1 Latin American Championship (NO ancillary groups age or grade, just one Open event each style)
Senior 2 Ballroom Championship, Senior 2 Latin American Championship (NO ancillary groups age or grade, just one Open event each style)
Senior 3 Ballroom Championship (NO ancillary groups age or grade, just one Open event each style)


Double points for the DPA/BDF National League (**Apart from both Amateur events**)

Competitors are only allowed to enter a maximum of TWO events in Ballroom and only TWO events in Latin American.

Please allow plenty of time to find off-site public car parking if you are not familiar with the area.

 

Doors will be opening at 10.00am. Please allow plenty of time to find off-site public car parking if you are not familiar with the area. Juvenile, Junior, Youth & Senior 2 Ballroom Championships, 1st round from 11.00am. Senior I Ballroom Championship, 1st round not before 12pm. Amateur Ballroom Championship, 1st round not before 12pm. Youth, Amateur & Senior Latin Championships, 1st round not before 2.30pm. Finished approx. 6.30pm if no major influx of on-the-day entries. All Ballroom competitions will be run FIRST and Adults and Junior/Juvenile will be integrated into the programme.

ALL PAYMENT AT THE DOORS. £?? per person

All on the day. Competitors are only allowed to enter a maximum of TWO events in Ballroom and only TWO events in Latin American

Judges:
 
TBA

2019 Results are available here

Star Juvenile Ballroom Championship
1st NATHAN STAREY & OLIVIA SMORGE
2nd KEANE SCERRI DE CARLO & KERRY SUI
3rd EVAN JACK HOLMES & LILI CRANE-MORRIS
4th ASHTON WOOD & ELEANOR MAY ALPHONSO
5th ETHAN JAMES-CARTWRIGHT & DIANA MARTYNETS
6th MASON MITCHELL-PALMER & EMILY FORSHAW
 
Star Juvenile Latin Championship
1st KEANE SCERRI DE CARLO & KERRY SUI
2nd NATHAN STAREY & OLIVIA SMORGE
3rd EVAN JACK HOLMES & LILI CRANE-MORRIS
4th ASHTON WOOD & ELEANOR MAY ALPHONSO
5th ETHAN JAMES-CARTWRIGHT & DIANA MARTYNETS
6th MASON MITCHELL-PALMER & EMILY FORSHAW
 
Star Junior Ballroom Championship
1st MAK CHILCOTE & ILINCA BADIC
2nd MAXIM MORRIS & OLIVIA KING
3rd GETHIN POACHER & RUBY SAVAGE
4th MASON BEVAN & NATASHA IRONS
5th JAMIE MEAH & ISSY DULAM
6th LAURITZ B THORESEN & EMILY RANFORD
 
Star Junior Latin Championship
1st MAK CHILCOTE & ILINCA BADIC
2nd GETHIN POACHER & RUBY SAVAGE
3rd MAXIM MORRIS & OLIVIA KING
4th MASON BEVAN & NATASHA IRONS
5th JAMIE MEAH & ISSY DULAM
6th GLEB & JEANNA GAVRILICHENCO
 
Star Youth Ballroom Championship
1st ANDREI TOADER & MIA LINNIK-HOLDEN
2nd SCOTT WILSON & EMILY BROWN
3rd OLIVER BEARDMORE ZOE CUNNINGHAM
4th SASHA WARD & AMY HANKIN
5th LEWIS HATELEY & REBEKKA ROS RAGNOSDITTIR
6th ETHAN BROCK & JASMINE SAUNDERS
 
Star Youth Latin Championship
1st OLIVER BEARDMORE ZOE CUNNINGHAM
2nd ETHAN BROCK & JASMINE SAUNDERS
3rd THOMAS PURDY & JASMINE LOVITT
4th FELIX ROWAN-YOUNG & KEILA SWAIN
 
Star Senior I Ballroom Championship
1st SZAWEK LUKAWCZYK & JANINE DESAI
2nd ADRIAN HIBBERD & SHARON ALFLATT
3rd SIMON & SHARRAN WOODALL
4th PIERO STILLITANO & INGRIDA BULOTAITE
5th DAVID & LESLEY GOOCH
6th ADRIAN JACKSON & TANYA POWELL
 
Star Senior I Latin Championship
1st PAUL HOPWOOD & CAROL IRELAND
2nd LEIGHTON KIRK & IZABELA SKUPIN
3rd ROY FOSTER & ASHLEY FLORES
4th RICHARD JOUGHIN & SHARON WITHERS
5th HENRY POH & DORA KARANTZALOU
6th PAUL & NINA DODDS
 
Star Senior II Ballroom Championship
1st JOHN FRANCIS & ELIZABETH KELLY
2nd STEVE & SARAH EVERINGTON
3rd COLIN & SANDRA ADAMS
4th DAVID & LESLEY GOOCH
5th PAUL & NINA DODDS
6th TREVOR & MICHELLE DANIEL-MARTIN
7th GRAHAM & HELEN DILES
 
Star Senior II Latin Championship
1st ROY FOSTER & ASHLEY FLORES
2nd COLIN & SANDRA ADAMS
3rd LEE & SASHA COVINGTON
4th TREVOR & MICHELLE DANIEL-MARTIN
5th PAUL & NINA DODDS
6th DAVID & LESLEY GOOCH
7th DOMINIQUE COROLLEUR & DIANE COTTEE
 
Star Senior III Ballroom Championship
1st JOHN FRANCIS & ELIZABETH KELLY
2nd PAUL & NINA DODDS
3rd GRAHAM & HELEN DILES
4th YIPING & HONG SONG
5th JOHN & ANGIE SPEAKE
6th EDDIE & DIANA LONGWORTH
 
Amateur Ballroom Challenge Trophy
1st ROMAN SUKHOMLYN & INDIA PHILLIPS-BULLOCK
2nd ANDREI TOADER & MIA LINNIK-HOLDEN
3rd SCOTT WILSON & EMILY BROWN
4th OLIVER BEARDMORE ZOE CUNNINGHAM
5th LEWIS HATELEY & REBEKKA ROS RAGNOSDITTIR
6th SASHA WARD & AMY HANKIN
 
Amateur Latin Challenge Trophy
1st OLIVER BEARDMORE ZOE CUNNINGHAM
2nd KIRILL DOVZHIK & LYDIA HALL
3rd ELLIOT HYRYCZ & KATERINA SAMONAS
4th ALEXANDRU GHEORGHE CATALIN & CAITLIN VERNER
5th CHRISTIAN SKIBSRUD & OLIVIA OATES
6th ETHAN BROCK & JASMINE SAUNDERS

2018 Results are available here

2017 Results are available here

2016 Results are available here

2015 Results are available here

2014 Results are available here

2013 Results are available here

2012 Results are available here